Ochrona komputera – czyli bezpieczeństwo w sieci

Korzystanie z sieci Internet oprócz podstawowych korzyści niesie również wiele zagrożeń takich jak wirusy robaki, konie trojańskie itp. Złośliwe oprogramowanie może spowodować uszkodzenie oprogramowania, dokumentów lub komputera. Możliwe są również jeszcze większe szkody w postaci wykradzenia poufnych danych takich jak hasła, numery kont bankowych czy dane osobowe. Aby uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji należy stawać następujące zasady:

  • ZAINSTALUJ OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE

Dobre oprogramowanie antywirusowe powinno zawierać program antywirusowy oraz firewalla – zaporę sieciową. Każdy program antywirusowy posiada dwa moduły ochrony skaner i monitor. Obydwa te moduły powinny być zawsze włączone, ponieważ zapewniają one pełną kontrole przychodzących danych i uruchamianych plików. Oprócz tego należy raz w miesiącu przeprowadzić programem antywirusowym pełne skanowanie komputera. Drugi niezbędny element oprogramowania antywirusowego to firewall (zapora sieciowa), który służy do filtrowania przychodzących i wychodzących połączeń. Firewall chroni nas przed niebezpiecznymi połączeniami, dzięki czemu możemy uniknąć groźnych wycieków danych lub włamań do naszego komputera. Oprogramowanie antywirusowe, które posiada obydwa powyższe elementy i zarazem jest jednym z najlepszych na rynku to Kaspersky Internet Security. Niestety program ten jest płatny. Jeżeli więc wolisz oprogramowanie bezpłatne to godnym polecenia jest Avast Home Edition. Najważniejszym elementem oprogramowania antywirusowego jest przeprowadzanie jego aktualizacji. Jeżeli korzystamy z antywirusa, który nie jest aktualizowany to równie dobrze możemy go wyłączyć, ponieważ jego funkcje ochronne są minimalne

  • AKTUALIZUJ SYSTEM OPERACYJNY I PROGRAMY UŻYTKOWE

Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowy nie zabezpieczy twojego komputera jeże nie będziesz przeprowadzał aktualizacji systemu operacyjnego i programów, których używasz. Programy komputerowe niestety nie są doskonałe i posiadają szereg luk tzw. dziur, które są wykorzystywane przez szkodliwe oprogramowanie i cyberprzestępców do włamań komputerowych. Aktualizując oprogramowanie sprawiamy, iż luki w nim zawarte są na bieżąco łatane, uniemożliwiając tym samym próby włamania lub zawirusowania naszego komputera. Szczególnie trzeba pamiętać o regularnej aktualizacji naszego systemu operacyjnego (zwłaszcza, jeżeli korzystasz z Windowsa), ponieważ jest on wysoce narażony na wszelkiego rodzaju próby włamania lub zainfekowania. Zalecane jest włączenie funkcji automatycznych aktualizacji, dzięki czemu będą one szybkie i regularne, ograniczając do minimum zagrożenia dla naszego komputera.

  • UŻYWAJ BEZPIECZNEJ PRZEGLĄDARKI INTERNETOWEJ 

Pamiętaj, aby przeglądarka, jakiej używasz była zawsze ostatnią stabilną wersją, jaka wyszła na rynek. Oznacza to, że jeżeli używasz przeglądarki IE 6 to powinieneś ją w trybie natychmiastowym zaktualizować do ostatniej stabilnej wersji, czyli IE 8. Oprócz aktualnej przeglądarki pamiętaj również o aktualizowaniu wszelkiego rodzaju wtyczek i dodatków np. Flash Player czy Java. Zalecane jest również stosowanie przeglądarek takich jak: Mozilla Firefox lub Opera. Wynika to z faktu, iż są one jednymi z bezpieczniejszych przeglądarek na rynku.

  • UWAŻAJ NA ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z POCZTĄ E-MAIL 

Nigdy nie otwieraj załączników e-mail od nieznanych nadawców. Większość wirusów w sieci jest przenoszona za pomocą załączników poczty elektronicznej. Nigdy nie klikaj na linki w wiadomościach od nieznanych nadawców. Większość tego typu łączy (linków) prowadzi do zawirusowanych lub fałszywych stron internetowych. Używaj oprogramowania antywirusowego, które będzie chroniło również twoją pocztę przed niechcianymi i groźnymi wiadomościami e-mail.

  • NIE DAJ SIĘ INTERNETOWYM OSZUSTOM 

Żaden bank, instytucja czy administrator serwisu nie poproszą cię o przesłanie swojego hasła lub nazwy użytkownika drogą e-meil, dlatego nigdy tego nie rób. Jeżeli dostaniesz e-meil z prośbą o przesłanie hasła lub danych osobowych to w żadnym wypadku na niego nie odpowiadaj. Nigdy nie podawaj swoich haseł lub danych osobowych przez komunikator (GG, Tlen, Skąpe, AQQ), nawet, gdy osoby proszące podają się za administratorów. Zwracaj szczególną uwagę na adres strony internetowej. Oszuści internetowi bardzo często podszywają się pod oryginalną stronę występując z bardzo podobnym adresem (domeną) np. www.twojbank.pl a strona oszustów www.twoj-bank.pl lub www.twojbank.bl. Strony oszustów internetowych mogą wyglądać dokładnie tak samo jak np. twojego banku a różnica będzie występowała tylko w adresie strony. Niestety próbując zalogować się na taką fałszywą stronę automatycznie przekazujesz oszustom dane do swojego konta. Logując się do banku lub instytucji finansowej sprawdzaj, aby zawsze było to połączenie szyfrowane. Aby sprawdzić czy przeglądarka internetowa korzysta z połączenia szyfrowanego wystarczy spojrzeć na adres strony. W przypadku połączeń szyfrowanych adres strony zaczyna się od „https” a nie jak w przypadku zwykłych połączeń od „http” np.: połączenie szyfrowane https://www.twojbank.pl a połączenie nie szyfrowane http://www.twojbank.pl.

  • SKANUJ NOŚNIKI DANYCH

Zawsze skanuj programem antywirusowym wymienne nośniki danych takie jak: pamięć USB, płyty CD i DVD, karty pamięci, dyskietki itp. Niestety nigdy nie można być pewnym, iż przynosząc od kolegów czy znajomych PenDrive nie ma na nim wirusa. Dlatego wymienny typ pamięci należy najpierw zeskanować programem antywirusowym, a dopiero potem bezpiecznie użytkować.
Stosując powyższe zasady będziesz w stanie uniknąć większości zagrożeń, jakie czyhają na ciebie w globalnej sieci Internet. Niestety nie eliminują ich wszystkich, ale ograniczają je do minimum.

Skip to content Optimized with PageSpeed Ninja