Słowniczek TV

ACP – funkcja automatycznego programowania kanałów telewizyjnych.

BSA – automatyczne wyszukiwanie stacji nadawczych.

Czas reakcji – to czas przejścia pojedynczego piksela matrycy ciekłokrystalicznej ze stanu zapalonego (biały) do stanu zgaszonego (czarny) i następnie ponownego powrotu do stanu zapalonego (biały). W starszych monitorach w których czas reakcji był duży (>20ms) występował nieprzyjemny efekt zwany smużeniem. Tego typu monitory nadawały się tylko do prac biurowych, ponieważ oglądanie multimediów na takich ekranach było wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem. Obecnie większość telewizorów ciekłokrystalicznych ma bardzo krótki czas reakcji (<5ms) i efekt smużenia nie występuje.

DVB (Digital Video Broadcasting) – standard cyfrowej telewizji, którego główną zaletą jest jakość obrazu i dźwięku zbliżana do standardu DVD.

DVI (Digital Visual Interface) – standard złącza, które ma zastosowanie w przesyłaniu danych pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera.

Format obrazu – to wymiar wyświetlanego obrazu, który wyraża się ilorazem jego długości do wysokości. Do obecnie najcześciej używanych formatów obrazu należą: standard kinowy 2,39:1, tradycyjny 4:3 (1,33:1) używany powszechnie w telewizji, oraz 16:9 (1,78:1) który jest następca formatu tradycyjnego a obecnie powszechnie stosowany w telewizji cyfrowej i wysokiej rozdzielczości HDTV.

HDMI (High Definition Multimedia Interface) – system transmisjo danych. Złącze HDMI zapewnia transmisję nieskompresowanego sygnału cyfrowego zarówno wizji i fonii, przekazując dane cyfrowe bez żadnych zniekształceń czy ubytków. Za pomocą złączy HDMI można przesyłać dane do 5 Gb/s. Zaletą złącza jest również jego długość, która może wynosić do 15 m. Za pomocą złączy HDMI można łączyć ze sobą dowolne urządzenia, które są zgodne ze standardami HDMI takie jak: takie jak monitory, telewizory cyfrowe, odtwarzacze DVD, odtwarzacze Blu-ray, konsole gier, komputery, kamery i aparaty cyfrowe.

HDTV (High Definition Television) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Transmisja HDTV zapewnia bardzo dobrej jakości obraz i dźwięk.

Kąt oglądania – jest to wartość, która określa możliwe odchylenie oglądającego od płaszczyzny ekranu. Rozróżnia się dwa kąty oglądania poziome i pionowe. Kupując nowy telewizor należy zwrócić uwagę, aby kąt widzenia w poziomie był jak największy, ponieważ oglądając telewizje nie zawsze jesteśmy w stanie siedzieć na wprost telewizora.

Kontrast – w telewizorach jest różnicę jasności pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym punktem ekranu. Większy kontrast zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, dzięki czemu obraz telewizyjny jest bardziej naturalny.

Rozdzielczość – parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie. Rozdzielczość telewizorów i monitorów podawana jest jako liczba pikseli w poziomie i pionie np.: 1024 x 768 pikseli. Czym większa rozdzielczość monitora tym wyższa rozdzielczość zapisanego obrazu, która może być wiernie odwzorowana. Inaczej rzecz ujmując im większa rozdzielczość tym lepsze odwzorowanie szczegółów i lepszy komfort oglądania telewizji.

NTSC (National Television System Committee) – amerykański system telewizji analogowej.

NICAM (Near Instantaneous Companded Audio Multiplex) – system nadawania cyfrowego dźwięku.

PAL (Phase Alternating Line) – standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. PAL jest następcą systemu SEZAM i jest używany w Polsce oraz większości krajów europy zachodniej.

RCA (Cinch -prawidłowa wymowa: sincz) – złącze używane głownie w sprzęcie audio wideo.

SCART (Eurozłącze) – jest to złącze służące do łączenia zestawów AV (audio-video) dające wysokiej jakości obraz. Potocznie występuje pod nazwą Eurozłącze.

SECAM (séquentiel couleur à mémoire) – francuski system nadawania koloru w sygnale kolorowej telewizji analogowej. Był to pierwszy system nadawania telewizji kolorowej w Europie. W Polsce system SECAM był używany do 1995 roku.

Telewizja cyfrowa – system transmisji sygnału telewizyjnego w formie sygnału cyfrowego. System opiera się na kompresji obrazu i dźwięku w standardzie MPEG-2 oraz MPEG-4, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie od 4- do 16-krotnie więcej programów telewizyjnych niż w przypadku transmisji telewizji analogowej wykorzystującej podobne pasmo.

Telewizja kablowa – potocznie zwana kablówką. Nowoczesna sieć telekomunikacyjna pozwalająca dostarczać abonentom pakiet programów radia i telewizji oraz usługi multimedialne np. Internet.

Telewizja naziemna – system transmisji programów telewizyjnych wykorzystujących nadajniki znajdujące się na powierzchni Ziemi.

Telewizja satelitarna – system transmisji programów telewizyjnych wykorzystujący nadajniki umieszczone na sztucznych satelitach krążących wokół Ziemi.

Skip to content Optimized with PageSpeed Ninja